30 Ocak 2021

WhatsApp'tan büyük bir skandal daha!

WhatsApp'tan büyük bir skandal daha!

Geçtiğimiz günlerde tartışmalara yol açan Whatsapp, yeni gizlilik anlaşması ile milyonlarca kullanıcının tepkisini çekti, Telegram ve Bip gibi uygulamalar değer kazandı. WhatsApp'ın gerici hamlesinin ardından müzik dinleme uygulaması Spotify da gizlilik yasalarını ihlal eden bir karar aldı.

WhatsApp'tan büyük bir skandal daha!

İsviçre merkezli bir müzik ve podcast dinleme hizmeti olan Spotify, çevrelerindeki sesleri duyarak insanların ruh hallerini analiz ediyor. WhatsApp'tan gelen tepkinin ardından, Spotify'da mahremiyetin ihlaliyle sonuçlanan bir hareket oldu.

Yakın zamanda Kişisel Verileri Koruma Yasası'nı ihlal etme kararı alan WhatsApp, milyonlarca kullanıcının kendilerine dayatılan gizlilik sözleşmesine tepkisini ateşledi ve geri adım atmak zorunda kaldı. 320 milyon takipçisi olan İsveçli bir müzik ve podcast yayın uygulaması olan Spotify da tepki üretmeye karar verdi.

Yeni patenti sayesinde Spotify, kişinin yAşını, cinsiyetini, ruh halini ve hatta o anda konuşma tanıma teknolojisini kullandığı ortamı "izleyebilir". Şirket resmi olarak hala uygulanacağından emin değil ancak bu patentli özellikle kullanıcılar için daha uygun şarkılar önermek istiyor.

Spotify Patent Başvurusu

WhatsApp'tan büyük bir skandal daha!

Spotify'ın patent başvurusunda şöyle diyor: "Bizim gibi uygulamalar, kullanıcıya kişiselleştirilmiş medya önerileri vermek için genellikle özellikleri kullanır."

Kişiselleştirilmiş bu önerileri mevcut haliyle tam olarak yapamayan ve kullanıcılar hakkında daha fazla biLGiye ihtiyaç duyulduğunu belirten Spotify'a göre, konuşma tanıma teknolojisi kullanılarak kişinin yaşı ve cinsiyeti hakkında bilgi toplanabiliyor. Kişinin konuşmasının "tonlaması, tonlaması ve ritmi" de "mutlu, kızgın veya normal" olup olmadığına dair ipuçları sağlayabilir.

Spotify, "Ruh Hali, Cinsiyet, Yaş, Konuşma Tarzı" gibi kategorilerin sadece örnek olduğunu ve diğer sınıflandırmaların kullanılabileceğinin altını çizdi. Kullanıcının daha önce duyduğu müzik türleri ve arkadaşlarının müzik zevkleri ile birleştirilen ses analizi sonuçlarının çok daha uygun şarkı önerileri olduğu da vurgulandı.