28 Ekim 2020

Türkiye'nin İlk SİDA'sı (Slilahlı İnsansız Deniz Aracı) Duyuruldu

Türkiye'nin İlk SİDA'sı (Slilahlı İnsansız Deniz Aracı) Duyuruldu

Türkiye'nin ilk SİDA'sı, Meteksan Savunma ve Ares Tersanesi birliğiyle geliştirildi. Yıl sonunda prototip olarak karşımıza çıkmayı bekleyen araç, dosta güven, düşmana korku verecek tarzda.

Türkiye'nin en fazla önemsediği konulardan biri olan savunma sanayiide önemli bir gelişme yaşandı. Meteksan Savunma ve Ares Tersanesi birlikteliğiyle geliştirilen ilk SİDA (Silahlı İnsansız Deniz Aracı), düzenlenen bir etkinlik ile resmen duyuruldu.

SİDA, "Ulaq" olarak adlandırıldı. ULAQ, Türkiye'nin denizlerdeki gücüne güç kaçatacak özelliklere sahip. Türkiye'nin ilk SİDA'sı için bir kaç yıldır düzenli olarak çalışmalar yapılmaktaydı. Mühendisler tarafından oldukça fazla Ar-Ge çalışmaları yapıldı.

Türkiye'nin İlk SİDA'sı (Slilahlı İnsansız Deniz Aracı) Duyuruldusidasi-slilahli-insansiz-deniz-araci-duyuruldu-1.jpg?1603913356446" width="768" />

Yıl sonunda karşımıza çıkması planlanan aracın önemli yetenekleri bulunmakta. Özelleştirilebilen SİDA, her koşula kolayca uyum sağlayabiliyor.

Türkiye SİDA (ULAQ) Özellikleri

400 kilometrelik bir menzile sahip olan SİDA, saatte 65 kilometre hıza çıkabiliyor. Kriptolu milli haberleşme sistemine sahip. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde, hem gece hemde gündüz koşullarında kullanılabilir halde. SİDA, farklı tiplerde faydalı yük tAşıyabilecek şekilde tasarlanmış.

Gerek görüldüğünde, elektronik harp veya karıştırma gibi sistemlerde araca entegre edilebiliyor. Bu özellikleri sayesinde deniz koşullarında üstünlük sağlamak hedefleniyor. SİDA, aynı yada farklı tasarıma sahip olan insanlı veya insansız deniz araçları ile birlikte kullanılabilecek şekilde geliştiriliyor.

Silahlı İnsansız Deniz Aracı, iki farklı kontrol mekanizmasına sahip olacak şekilde tasarlanmakta. Donanma, bu aracı uzaktan kontrol yada otonom bir şekilde kullanabilecek. Yapay zeka teknolojileriyle de donatılması beklenen SİDA, dosta güven düşmana korku verecek.

Dünya, birçak yıl sonra Türkiye'nin SİHA'ları ile birlikte SİDA'larını da konuşmaya başlayacak.