1 Kasım 2020

TikTok, 3 bin mühendis işe alacak!

TikTok, 3 bin mühendis işe alacak!

Reuters'e verdiği demeçte, Çinli video uygulaması TikTok, önümüzdeki üç yıl içinde Dünya çapında 3 bin mühendis işe alacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin hükümeti altında çalıştığı iddialarıyla iLGili baskı altında olan TikTok, ülkedeki haklarını bir ABD şirketine satmak için görüşmelerde bulundu. ABD'de yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olan Tiktok'un Çinli sahibi Bytedance, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile bir anlaşmaya vardı.

Ancak Bytedance, şirketteki çoğunluk hissesinden vazgeçmeyeceğini açıkladıktan sonra resmi bir anlaşma henüz gerçekleşmedi. TikTok, ABD'nin artan baskısına rağmen daha da büyüyeceğine işaret etti.

Şirket Reuters'e verdiği demeçte, önümüzdeki üç yıl içinde çoğunluğu Avrupa, Kanada ve Singapur'da olmak üzere yaklAşık 3 bin mühendis almayı planladığını söyledi. Bir TikTok sözcüsü, TikTok'un küresel mühendislik ekibini genişletmeye devam edeceğini ve ABD'nin şirketin mühendislik merkezlerinden biri olmaya devam edeceğini vurguladı.

Şu anda Çin dışında TikTok için çalışan yaklaşık 1.000 mühendis var ve bunların yaklaşık yarısı Kaliforniya'da bulunuyor. Bu arada, bir ABD Mahkemesi ABD hükümetinin Kasım 4'teki TikTok'u ABD uygulama mağazalarından yasaklama talebini değerlendirecek. Mahkemeden bir yasak gelirse, Tiktok ABD'de kullanıcı kaybedebilir.