19 Kasım 2020

PlayStation 5 Türkiye Fiyatı

PlayStation 5 Türkiye Fiyatı

Dünyanın en çok beklenen cihazlarından PlayStation 5, bugün (19 Kasım) itibarıyla Türkiye'de satışa sunuldu.

Teknik özellikleri ve yeni DualSense denetleyicisi ile PS5'in çıkış tarihi geldi ancak fiyatı ve satın alma seçenekleri oyuncuları kızdırabilir. PlayStation 5 ne zaman piyasaya sürülecek ve oyun nasıl fiyatlandırılacak, gibi sorular ile yıllardır bekleniyordu, konsol bugün Türkiye'de lanse edildi.

PlayStation 5 Satış Noktaları

Sony ile anlaşmalı olan Turkcell, Mediamarkt ve Teknosa gibi resmi satış noktalarından sipariş edilebilen konsol, kısa sürede tüm satış noktalarında satışa sunulacak. PlayStation 5, Ultra HD Blu-ray disk girişli ve disk girişi olmayan iki farklı versiyonda mevcuttur.

PlayStation 5 Türkiye Fiyatı

Disk yuvası olmayan versiyonda oyunlar sadece internet üzerinden indirilebilir. Disk girişli versiyonda, oyunlara disk üzerinden erişilebildiğinden, yeni nesil oyunların yüklenen dosyalarını sabit diskte saklamaya gerek kalmaz. Tabii bu fiyata da yansıyor.

PlayStation 5 Fiyatı

Türkiye'de satışa sunulan PlayStation 5 disk girişli sürümü için tavsiye edilen perakende satış fiyatı 19 Kasım itibarıyla 8299 TL olarak belirlendi. Aynı modelin yurtdışındaki fiyatı ise 499 dolar / euro bandında.

PS5 Türkiye'deki vergi oranının büyük bir kısmı 4400 TL seviyesinde. Ancak vergileri hariç tutarsak Sony'nin PS5'i ülkemizde uygun fiyatlarla satışa sunmak için kar-zarar hesaplaması yaptığını ve yurt dışından daha düşük fiyata gümrük girişi yaptığını görebiliriz.