19 Kasım 2020

Pfizer, Aşının Etki Seviyesi Yüzde 95!

Pfizer, Aşının Etki Seviyesi Yüzde 95!

Pfizer'in Dünya çapında büyük bir etki yaratan COVID-19 Aşısına ilişkin yeni veriler gelmeye devam ediyor. Daha önce yüzde 90 etkiye sahip olduğu açıklanan COVID-19 aşısının, son verilerden sonra yüzde 95'lik bir etkiye sahip olduğu belirtildi.

Pfizer, iki Türk doktorun liderliğinde Almanya merkezli Biontech firması ile geliştirdiği deneysel COVID-19 aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce yüzde 90'lık bir etkiye sahip olduğu açıklanan aşının yeni elde edilen sonuçlarına göre etki oranı yüzde 95'e yükseldi.

Uygulama için gerekli olan iki aylık güvenlik verilerini hazırladıklarını söyleyen şirket, önümüzdeki günlerde acil kullanım izni için ABD'ye başvuracaklarını açıkladı. Aşının yaş grubuna, cinsiyete ve etnik kökene göre ciddi bir fark yaratmadığını belirten Pfizer, ancak ciddi bir yan etkisi olmadığını belirtti.

Pfizer, BioNTech ile geliştirdikleri COVID-19 aşısının, yüksek risk grubu olarak değerlendirilen 65 yaş üstü kişilerde yüzde 94 etkili olduğunu belirtti. Katılımcılardan elde edilen verilere göre, gönüllülerin yüzde 2'sinde görülen tek yan etki yorgunluk olarak açıklanırken, aşının ikinci dozunda bu yan etkinin yüzde 3,7'ye çıktığı da belirtildi.

Ayrıca Moderna imzalı ve standart buzdolaplarında 30 güne kadar saklanabilen COVID-19 aşısının yüzde 94,5 etkili olduğu açıklandı. Aşının bu özelliği, ülkelerin soğuk hava depoları aşıyı depolamak için yetersiz olabileceğinden çok önemli kabul edilmektedir.

Pfizer ve BioNTech'in COVID-19 aşısının -70 derecede saklanması gerekiyor. Bu nedenle Moderna'nın geliştirdiği aşının çok daha kolay dağıtılabileceği düşünülmektedir.