31 Ekim 2020

Mercedes, Tesla’ya Rakip Oluyor

Mercedes, Tesla’ya Rakip Oluyor

Otonom sürüş sistemleri otomotiv devleri tarafından önemli görülmeye başlandı. 2009 yılından bu yana araçlarında sürüş destek sistemleri kullanan mercedes, yeni otopilot sistemi Drive Pilot ile ilgili açıklama yaptı.

Otopilot sistemleri yakın gelecekte olmasa da orta vadede tamamen hayatımıza girecek. tesla tarafından geliştirilen sürücü destek sistemleri ve otopilot sistemi, birçok firmaya bu konuda çalışmaları için ilham verdi. Tesla, yeni otopilot sisteminin piyasaya sürüldüğünü duyurmuştu. Mercedes, benzer bir sistem geliştirdiğini ancak şehir içinde halkın kullanmasına izin vermediğini açıkladı.

Mercedes, Tesla’ya Rakip Oluyor

Alman otomotiv üreticileri, gelişmiş sürücü destek sistemlerinde birçok şirketten daha iyi bir konumdadır. Gelişmiş sürücü destek sistemleri, özellikle otoyollarda olmak üzere sınırlı koşullar altında sürücüleri direksiyon, fren ve hızlanma konularında destekler.

Mercedes sözcüsü, "Körü körüne güven istemiyoruz" dedi. "Arabada bilinçli güven istiyoruz. Müşterilerimizin arabalarıyla ne yapıp ne yapamayacaklarını tam olarak bilmeleri gerekir." İfadelerini kullandı. Seviye 3 otopilot sistemi için uluslararası onay arayan şirket, onlarca yıllık gelişmiş sürücü destek sistemi deneyimini de vurguluyor.

Mercedes, Tesla’ya Rakip Oluyor

Drive Pilot sistemini gelecek yıl piyasaya sürmeyi planlayan Mercedes, bunu 2013'te geliştirdikleri Distronic sisteminin bir evrimi olarak tanımlıyor.