20 Ocak 2021

LG artık telefon üretmeyecek

LG artık telefon üretmeyecek

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi LG, zayıf telefon satışlarının ardından radikal bir karar vermek üzere. Şirket telefon pazarından çıkmayı planlıyor.

LG, uzun yıllardır telefon pazarında yer alan bir teknoloji üreticisidir ve bazı telefon modelleri kullanıcılardan büyük ilgi görmekteydi.

Ancak LG için telefon satışları son yıllarda pek iyi olmadı ve LG'nin piyasaya sürdüğü telefonlar artık eskisi kadar ilgi görmemekte.

Zarar Büyük 4,5 Milyar Dolar

Son olarak, Kelebek tasarımı olan bir akıllı telefonun piyasaya sürülmesiyle niş bir kitleyi hedefleyen LG, son 5 yılda telefon pazarında 4,5 milyar dolarlık bir zarar açıkladı.

LG artık telefon üretmeyecek

Hal böyle olunca LG'yi radikal bir kararın eşiğine getirdi.

LG tarafından yapılan açıklamada;

"Küresel pazarda, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere mobil cihazlardaki rekabet daha da şiddetli hale geldi. LG Electronics, mobil cihazlarımız mevcut ve gelecekteki rekabet gücü göz önüne alındığında mobil cihazlarımız hakkında en iyi kararı vermemiz gereken noktaya geldiğimize inanıyoruz."

Bu ifade, LG'nin telefon üretimini tamamen veya kısmen durdurabileceği şeklinde yorumlanmakta.

Sıralaması Düştü Satışlar Kötü

Araştırma şirketi Counterpoint'e göre LG, Strategy Analytics'in 2013 yılının ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarında üçüncü sırada yer almasına rağmen, 2020'nin 3. çeyreğinde ilk yediye bile giremedi.

LG'nin beş yıldan fazla bir süredir birikmiş kayıpları ve yanlış kaynak tahsisi, değerlemeyi bastırırken, analistler, LG'nin cep telefonu ünitesini kapatması durumunda LG'nin piyasa değerine tahmini 4 trilyon won (yaklAşık 27 milyar $) ekleyebileceğini söyledi.