9 Kasım 2020

iPhone 13 kamerası hakkında önemli iddia

iPhone 13 kamerası hakkında önemli iddia

Apple geçen ay iPhone 12 serisini tanıtmıştı. İPhone 13 kamerasıyla iLGili ilk detay çok geçmeden ortaya çıktı!

Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın iPhone 13 ile kameralarında daha da hızlı bir lens kullanabileceğine inanıyor. Kameralardan biri, özellikle Ultra Geniş modül, f / 1.8 diyafram açıklığına sahip olabilir.

Şu anda iPhone 12'nin Ultra Geniş kamerasının f / 2.4 diyafram açıklığına sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Diyafram açıklığına aşina olmayanlar için bu özelliği açıklarsak; temelde kameranızın sensörüne ne kadar ışık girdiği ile ilgilidir.

Daha düşük diyafram açıklığı genellikle daha fazla ışık anlamına gelir. Daha açık olduğu için, dolayısıyla f / 1.8 lens, f / 2.4 açıklığa sahip bir lensten daha fazla ışığa izin verir.

Ayrıca, daha fazla ışığa izin verildiği için fotoğrafların daha hızlı çekilmesine yardımcı olur, bu da fotoğraflar daha hızlı çekilirken kamera sarsıntısı gibi durumların azaltılmasına yardımcı olabilir. Tipik olarak, daha düşük diyafram açıklıkları da bokeh etkisine yardımcı olur.

Ancak bunun iPhone 13'te nasıl olacağını henüz bilmiyoruz. Kuo ayrıca tasarım açısından iPhone 13'ün iPhone 12 ile aynı kalacağını iddia etmeye devam ediyor. Bu nedenle şimdilik ciddi bir tasarım değişikliği beklememek daha iyi diyebiliriz.