22 Kasım 2020

HTML Nedir?

HTML Nedir?

Dilin en son sürümü HTML 5'dir. Belki de HTML hakkında bilinen en büyük yanlış bunun bir programlama dili olduğu yönündedir. HTML ile tek bAşına bir program yazılamaz.

HTML, biLGisayarlarımızda kullandığımız tarayıcılar tarafından yorumlanır ve web sayfalarına dönüştürülür. Programlama dili denilememesinin sebebide tamda budur. 

Temel amacı yazı, görüntü yada video gibi değişik veri biçimlerini ve bunları içeren web sayfalarını düzgün bir biçimde görüntülemek için gerekli kuralları uygulamaktır. HTML kodları tarayıcılar tarafından yorumlanıp görsel bir web sayfasına dönüştürülürler.

Basit HTML Yapısı

HTML kodlarının farklı tarayıcılarda farklı sonuçlar vermesi olası bir durdumdur. CSS ve Javascript ile birlikte kullanıldığında HTML ile göze güzel görünen dinamik web sayfaları hazırlanabilmektedir.

HTML Ne İşe Yarar?

HTML en basit olarak, modern tarayıcılar tarafından yorumlanabilen bir metin işaretleme dilidir. Tarayıcılar tarafından yorumlanan bu kodlar görsel olarak bizlere aktarılır ve sayfa içerisinde bulunan yazılar, görseller düzenli bir şekilde ekranımızda belirlenir.

Günümüzde bulunan bütün web siteleri HTML kullanmaktadır. HTML kullanamadan bir web sitesi yapılamaz. HTML için web sitelerin iskeleti de diyebiliriz.

HTML İle Neler Yapılabilir?

Sadece HTML kodları kullanarak web sitesi yapılamaz mı? Tabikide yapılabilir ama bir yere kadar.

HTML ile PHP, C#, Javascript gibi if / else sorgu yapıları kullanabilen veya for / while gibi döngüler oluşturabileceğiniz herhangi bir programlama dili yardımıyla birlikte dinamik ve modern web siteleri oluşturabilirsiniz.

HTML Nedir?

Herhangi programlama dilini kullanıyor olursanız olun web sitesi yapmak istediğinizde HTML'i mecburen kullanmanız gerekmektedir. Arka planda çalışan programlama dilleri ile verileri işleyebilirsiniz ama kullanılara yada ziyaretçilerinize bunu düzenli bir şekilde gösterebilmek için HTML kullanmanız gerekmektedir.

HTML Nasıl Öğrenilir?

Öğrenmesi oldukça zevkli bir dildir. Çok basit şekilde pratikler yaparak bu dili kısa sürede öğrenebilirsiniz. Web yazılım geliştiriciliğine başlangıç olarak HTML öğrenmenizi öneririz.

HTML öğrenmek için algoritma veya herhangi bir programlama dili bilmenize de gerek yoktur. Youtube ve videolu ders yayını yapan bir çok internet sitesinden HTML'i kolayca öğrenebilirsiniz.

Her programlama dili gibi HTML içinde fazlaca pratik yapmanız gerekmektedir. Pratik yaparak öğrenimizini hızlandırabilirsiniz. Sadece HTML kullanarak web sitesi yapılamaz mı sorusuna yukarıda cevap vermiştik.

Evet yapılır fakat bu yeterli değildir. İskeleti oluşturdukdan sonra bunu görsel olarak bir vücut ile birleştirmeniz gerekmektedir. Bunun içinde CSS ile renklendirme yapmanız gerekir.

Bir sonraki yazımızda CSS Nedir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Ali Ekrem DİNKÇİOĞLU