15 Kasım 2020

Google'ın başı dertten bir türlü kurtulamıyor

Google'ın başı dertten bir türlü kurtulamıyor

ABD merkezli arama devi Google'ın, özellikle son zamanlarda açılan davalarla bAşı dertte. 

İnternet devi Google'a yeni dava açıldı! Nedeni, kullanıcılarının internet kotalarını izinsiz tüketmesi!

Google'ın, kullanıcılarının izinsiz olarak ayda yaklaşık 350 MB tükettiğini iddia etti! Şu anda Google'a hücresel veri ile biLGi aktarmaktan dava açıldığı ortaya çıktı. Yakın tarihli bir toplu dava dosyası, Google'ın Android kullanıcılarının bilgilerini rızaları olmadan izlemek için hücresel verileri adil olmayan bir şekilde kullandığını iddia etti.

Google'ın bunu Android işletim sistemi aracılığıyla yaptığı ve konum verileriyle ilgili bilgileri kendi veritabanına aktarmak için hücresel verileri kullandığı iddia ediliyor. Yine iddia edildiğine göre şirket, tüketiciler için maliyet oluşturan bu verileri milyarlarca dolar kar elde etmek için kullanıyor.

Bu nedenle Google aleyhine açılan davanın günün her saatinde gerçekleştiği ve tüketicilerin satın aldığı hücresel verileri cihaz kullanıcılarından gizlice 'pasif' bilgi aktarmak için kullandığı iddia ediliyor. Pasif kullanımda sistemin Google sunucularına günde 4.4 MB veri ve ayda yaklaşık 130 MB veri aktardığı iddia ediliyor.

Bu verilerin boyutu, aktif kullanımda ayda 350 ila 400 MB'a karşılık geliyor. Aynı işlemi iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da gerçekleştiren şirketin, iOS işletim sistemine sahip cihazlarda daha az veri kaybına neden olacağı iddia ediliyor.

Bu bağlamda davacılar, Google'ın kendilerine tazminat ödemesi gerektiğini savunuyorlar.