10 Ocak 2021

En iyi Tetris oyuncusu hayatını kaybetti

En iyi Tetris oyuncusu hayatını kaybetti

Dünya Klasik Tetris Şampiyonası'nı yedi kez kazanan ve aynı zamanda bir Twitch yayıncısı olan Jonas Neubauer 39 yAşında hayata gözlerini yumdu. Twitter ve Discord profillerinde yayınlanan haberlerde Neubauer'in 5 Ocak'ta ani bir tıbbi acil durum nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada: "Jonas'ın ani bir tıbbi acil durumda öldüğü haberine çok üzüldük. O en iyisiydi. Bunaldık, kederden bunaldık ve onu şimdiden özlüyoruz. Ayrıntıları mümkün oldukça açıklayacağız." yazıldı.

Resmi Tetris Twitter hesabı ise: "Bu birçok yönden büyük bir kayıp. Jonas Neubauer, beceri, ruh ve nezaket açısından tüm zamanların en iyi klasik Tetris oyuncularından biriydi. Hepimiz onun ölümünün yasını tutarken, kaplerimiz ailesine, arkadaşlarına ve tüm klasik Tetris topluluğuyla belirtelim."

Klasik Tetris efsanesi

Klasik Tetris Dünya Şampiyonası yarışmalarında büyük bir hakimiyete sahip olan Neubauer, oyunun nes versiyonu konusunda uzmandı. Turnuvayı 2010-2013 arasında dört kez kazanırken, 2015-2017 arasında artık üç kez şampiyonluktan ayrılmadı.

Dünya rekoru

Ayrıca 2018'de en hızlı zamanda 300.000 puana ulaşarak iki dünya rekoru kırdı.

Twitch hesabında 25.000 abonesi olan Neubauer, Tetris.com'a verdiği röportajda, Tetris'i ilk kez amcasının Macintosh'unda altı ya da yedi yaşındayken başlattığını söyledi: "Basitlik iLGimi çekti ve ayrıca ona veya oynamaktan her zaman zevk aldığım bir oyun". "Kardeşlerim satrançta harikaydı ve onları oynamaktan hiç zevk almadım."