29 Ekim 2020

Elektrikli Otomobillerin Şarj Süresinde Büyük Gelişme

Elektrikli Otomobillerin Şarj Süresinde Büyük Gelişme

Geleceğin otomobilleri olarak görülen elektrikli otomobiller için her şey yolunda gitmiyor. Elektrikli otomobillerin en büyük sıkıntılarından biri olan şarj süresi, yakın zamanda problem olmaktan çıkacak.

dünyanın dört bir yanında elektrikli otomobil pazarı hızlı bir şekilde büyümekte. tesla başı çeken firmalar arasında birinci sırada yer alıyor. Alıştığımız otomobillerin aksine bu araçların performansları bataryalarına bağlı. Bu otomobilleri almayı planlayanlar tarafından en çok çekinilen durum ise, bu araçların şarj süreleri.

Yavaş şarj olmaları müşterileri tedirgin etmekte. POSTECH ise bu sorunu çözeceğe benziyor. POSTECH firmasından Byoungwoo Kang ve Dr. Minkyung Kim önderleğinde ve Sungkyunkwan Üniversitesi enerji bölümünden Won-Sub Yoon, yeni bir lityum iyon şarj prosedürü geliştirmeyi başardı.

Elektrikli Otomobil

Geliştirilen bu yeni şarj prosedürü sayesinde, şarj ve deşarj süreleri oldukça kısaldı. Hemde parçacık boyutu küçülmeden. Günümüzde kullanılan yöntemlerde genel olarak daha hızlı şarj ve enerji kullanımı için lityum iyon bataryalarda parçacık boyutları küçültülüyordu.

Kullanılan bu yöntem ile bataryaların boyutuna göre depolayabildikleri enerji miktarı bir hayli düşük kalıyordu. Geliştirilen yeni yöntem sayesinde, ara faz ile büyük enerji yoğunluğu kaybolmadan ve parçacık boyutunda bir değişim olmadan daha uzun ömürlü lityum iyon bataryalar üretmek mümkün.

Standart prosedürlerde kullanılan batarya malzemeleri aynı anda hem düşük hem yüksek yoğunluklu enerji ile karşılaştığında aynı anda iki yükten de etkilendiği için yapısal olarak bozulmaya uğruyordu. Geliştirilen yeni yöntem ile, ara bir faz kullanılıyor ve bu sayede etki büyük oranda ortadan kaldırılabiliyor.

Daha fazla homojen hale gelen bataryalar daha hızlı bir şekilde şarj olabiliyor ve daha güçlü olabiliyor.

%90 şarj 6 Dakika

Yeni yöntemle sonuç olarak Li-ion olarakta bildiğimiz bataryalar sınıf atlıyor. Ekibin geliştirmiş olduğu deney bataryası 6 dakikada yüzde 90 doluluk seviyesine ulaşabilmekte. Depolanan bataryanın yüzde 54'ü ise 18 saniye gibi bir sürede boşaltılabiliyor.