Dünyaya Çarpması Muhtemel Göktaşı

Dünyaya Çarpması Muhtemel Göktaşı

ABD Uzay ve Havacılık Bakanlığı NASA, bir zamanlar dünyaya çarmasından korkulan asteroid Apophis'in en az 100 yıl boyunca dünya için bir tehdit oluşturmayacağını açıkladı. NASA, 2004 yılında keşfedilen Apophis'i dünyadaki en tehlikeli göktaşlarından biri olarak görüyordu.

Apophis'in 2029 ve 2036'da dünyaya yakınlaşacağı tahmin edildi, sonra bu tahmin yanlış olarak nitelendirildi. Ancak 2068 yılında küçük bir tehdit olduğu tespit edildi. Ancak şimdi NASA, göktaşının yeni bir analizine göre bu tehdidin var olmadığına karar verdi.

100 Yıl Boyunca Risk Teşkil Etmiyor

Dünyaya Çarpması Muhtemel Göktaşı

NASA'dan Davide Farnoccia, "2068 yılına kadar hesaplamalarımızda, daha fazla düşme olmayacak ve en az 100 yıl boyunca düşme riski olmayacak" dedi. Apophis göktaşı, adını eski Mısır'daki kaos ve karanlık tanrısından almıştır ve 340 metrelik bir çapa sahip olduğu söylenmektedir.

Apophis, 5 Mart'ta Dünya'dan son 17 milyon kilometre uzaktaydı. Hesaplamalara göre, göktaşı 13 Nisan 2029'da dünyadan 32.000 kilometre uzakta olacak ve Doğu Yarımküre, Asya, Afrika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinden çıplak gözle görülebilecek.