5 Aralık 2020

CoronaVac Aşısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

CoronaVac Aşısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm Dünyada etkisini sürdüren Koronavirüs saLGınından kurtulmak için önümüzde pekte fazla bir şeçenek bulunmamakta. Pandemiden kurtulmak için bütün dünya Aşı çalışmalarını yakından takip etmekte.

Şu anda Moderna, Astrazeneca, Sinovac, Pfizer gibi şirketlerin geliştirdiği aşılar ön plana çıkmakta. Türkiye'nin tercihi ise Sinovac aşısından yana gibi durmakta. Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac isimli aşı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için sıralamaya çalıştık.

CoronaVac aşısı, Çin merkezli ilaç şirketi Sinovac ile Brezilya merkezli Butantan enstitüsünün iş birliği neticesinde geliştirilen bir aşıdır. İnaktif virüs tekniğine göre geliştirilmiştir. Aşının içerisinden zararsız ama bağışıklığı tetikleyecek şekilde aşıda bulunan virüsler enjekte edilmekte.

Moderna, Pfizer ve Biontech ortaklığında geliştirilen aşı ile yeni teknoloji olan mRNA yöntemini kullanmakta. CoronaVac aşısı, diğer aşılarda olduğu gibi 2 doz olarak kullanılmakta. Aşının gerçekten etkili olabilmesi için ilk dozdan 14 gün sonra ikinci dozunda uygulanması gerekemkte.

Bu aşının ikinci faz çalışmaları tamamlansa da üçüncü faz çalışmaları tamamlanmadı. Aşının testleri Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, Çin, Bangladeş, Filipinler, Suudi Arabistan, Şili ve Endonezya'da da tüm hızı ile devam ediyor.

Aşı eski usül olduğu için üretim kapasiteside diğer aşılara göre daha düşük kalmakta. Diğer aşıların çok daha hızlı üretildiğini söyleyebiliriz. Aşının avantajı ise buzdolabı sıcaklığında rahat bir şekilde saklanabilmesi. 

Time dergisi tarafından yapılan bir habere göre; Çin'in Pekin şehrinde 300 dolara veren herkes bu aşıyı yaptırabilmekte. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise diğer aşıların kısa vadede iyi etkiler gösterdiğini ancak uzun vadede ne gibi bir etki bırakacağını bilemediklerini ifade etmekte.

Bu da Türkiye'yi Sinovac tarafından geliştirilen aşıya yönlendirmiş gibi gözüküyor. Denemelerde aşının ağır bir yan etkisine henüz rastlanmadı.

Gelen bilgilere göre Türkiye 2020 sonuna kadar 10 milyon, 2021 yılında ise 40 milyon olmak üzere toplamda 50 milyon adet aşı siparişinde bulundu.