17 Kasım 2020

BioNTech COVID-19 testlerinde sona yaklaşıyor

BioNTech COVID-19 testlerinde sona yaklaşıyor

Geçtiğimiz hafta COVID-19 Aşısının fiyatı belli oldu ve gündemde ilk sıraya yükseldi. Prof. Dr. Uğur Şahin'in de kurucu ortağı olduğu şirket; Biontech'in COVID-19 virüsüne karşı geliştirdiği potansiyel aşı için Çin'de aşama 2 klinik denemelere izin verildi.

BioNTech COVID-19 testlerinde sona yaklaşıyorCovid-19-testlerinde-sona-yaklasiyor-3.jpg?1605595241408" width="768" />

Çin merkezli Fosun Pharma olarak bilinen Shanghai Fosun İlaç ile bilim insanı Prof.Dr.Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in potansiyel olarak Çin'de 2. aşama klinik denemelere izin verdiği açıklandı. Firmalar tarafından yapılan bu ortak açıklamada, COVID-19'a karşı BNT162b2 adlı aşının kullanımı için Çin Ulusal İlaç İdaresi'nin ülkede ikinci aşama klinik denemeleri onayladığı belirtildi.

Her iki şirketin de 13 Mart'ta duyurduklarını hatırlatarak, BioNTech'in Çin'de mRNA tabanlı "BNT162b2" aşısının geliştirilmesi, klinik testleri ve piyasaya sürülmesinde işbirliği yapacaklarını hatırlatarak; Çin'de, artık söz konusu aşı adayı için 2. aşama klinik denemelere odaklanıyor.

Açıklamada, ABD'nin bnt162b2, Almanya, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Türkiye ve diğer ülkelerdeki aşı adaylarının denemenin 3. aşaması ticari lisanslamadan önceki son adım olduğu söyleniyor. BioNTech ortağı Prof.Dr.Uğur Şahin, büyümeyi COVID-19 aşısına doğru atılan bir başka önemli adım olarak nitelendirerek, “Bu çabada zaman çok önemli ve Çinli düzenleyicilerin desteğinden ve Çinli ortağımız Fosun ile işbirliğimizden çok memnunuz. İlaç. " ifadeyi kullandı.

BioNTech COVID-19 testlerinde sona yaklaşıyor

Ayrıca geçen hafta Amerikan ilaç firması Pfizer ve BioNTech, Kovid-19'a karşı geliştirdikleri potansiyel aşı BNT162b2'nin virüse karşı yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğunu duyurmuştu. Ayrıca bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için insanlar üzerinde 3 aşamada test edilmesi gerekir.

Aşı denemelerinin ilk aşamasında, aşının güvenliği ve olası yan etkileri az sayıda gönüllü ve daha sağlıklı denekler üzerinde araştırılır. İkinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100 den fazla denek üzerinde test edilir. Son olarak, tüm bu süreç aylar ve hatta yıllar alabilir.