Apple'ın üretim kapasitesi düştü! Samsung'a tazminat ödeyebilir

Apple'ın üretim kapasitesi düştü! Samsung'a tazminat ödeyebilir

Apple'ın iPhone 12 mini'nin üretim kapasitesini düşürmeyi planladığı iddia edildi. Kore basınında yer alan bir habere göre Apple, söz verdiği OLED panel siparişlerini yerine getiremediği için Samsung'a tazminat ödemek zorunda kalabilir. İPhone 12 mini, Apple'ın büyük umutlarla ortaya çıkardığı bir modeldi.

iPhone 12 Mini Sevilmişti

5,4 inç OLED ekran, güncel bir iPhone tasarımı ve 5G desteği ile donatılan iPhone 12 mini, özellikle iPhone SE'nin Boyutunda güncel bir tasarıma sahip bir akıllı telefon isteyen kullanıcıların dikkatini çekti. Ancak raporlar, iPhone 12 mini satışlarının diğer iPhone 12 modellerine göre daha düşük olduğunu gösterdi.

Bu haberlerin ardından, Apple'ın geçen ay iPhone 12 mini'nin üretim kapasitesini düşürmeyi planladığı iddia edildi. Kore basınında yer alan yeni bir haberde, Apple'ın böyle bir durumda iPhone 12 mini için parça tedarik eden şirketlerden birine tazminat ödeyebileceği iddia edildi. Bu şirket Samsung'dan başkası değil.

Samsung Tazminat Alabilir

The Korea Herald'ın raporuna göre, iPhone 12 mini'nin ekran satıcısı Samsung Display, üretim kapasitesinin düşmesi durumunda OLED panel siparişlerinin olmaması nedeniyle Apple'dan tazminat alabilir. Aslında Samsung, 2019'da Apple'ın OLED panel siparişleri için tahmini 684 milyon dolar ve 2020'de yaklaşık 1 milyar dolar tazminat ödedi.

Sektör izleyicileri, minimum sipariş miktarı karşılanmazsa Apple'ın Samsung'a tekrar tazminat ödemesi gerekebileceğini söylüyor.

Apple'ın, adının açıklanmaması koşuluyla Samsung Display'e tazminat ödeyip ödemeyeceği belirsizdir. Bir endüstri temsilcisi Apple'ın Samsung'a tazminat ödeme olasılığı hakkında konuşuyor, ancak iPhone 12 mini'nin sözleşme geçmişi ve durgun satışları göz önüne alındığında, Apple'ın muhtemelen Samsung Display'i telafi edeceğini belirtti. Ne Apple ne de Samsung iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.