17 Kasım 2020

6G çalışmaları başladı

6G çalışmaları başladı

Apple ve Google, 6G teknolojisini geliştirmek için çoktan çalışmaya başlamış görünüyor. Apple ve Google tarafından üretilen ilk 5G akıllı telefonlar piyasaya çıktı, bu yüzden 6G iPhone ve Pixel modellerini düşünmek için henüz çok erken olduğunu düşündük, ancak yanıldık.

6G yaklAşık on yıl uzakta olmasına rağmen, Çin, 5G'den 100 ila 500 kat daha hızlı olması beklenen 6G sinyallerini test etmek için uzaya bir uydu gönderdi. Hem Apple hem de Google, "Next G Alliance" olarak bilinen bir Kuzey Amerika ticaret grubuna katıldı.

LightReading'e göre, Next G Alliance'ın ilk toplantısını önümüzdeki hafta yapması planlanıyor. Grup, daha önce güvenli tedarik zincirleri, işitme cihazları, otomatik aramalar ve cep telefonları için işitme cihazlarıyla çalışan bir Kuzey Amerika ticaret birliği olan Telekomünikasyon Endüstrisi Çözümleri Birliği (ATIS) tarafından yönetiliyor.

The Next G Alliance'ın amacı "5G'nin uzun vadeli evrimini geliştirmek, 6G'de ve sonraki on yılda Kuzey Amerika mobil teknoloji liderliğini geliştirmek". Apple ve Google; Charter Communications, Cisco, Hewlett Packard Enterprise, Intel, Keysight Technologies, LG Electronics, Mavenir, MITER ve VMware üyesi olarak katılır.

Next G Alliance, bu yılın başlarında yazılan bir pozisyon belgesinde, "Dünya 6G'ye giden yolu aydınlatmak için fırsatlar ararken, Amerika Birleşik Devletleri 6G inovasyonu ve geliştirmesinde sorgusuz sualsiz liderliği sağlamak için zamanında kritik adımlar atmalıdır.

ABD ile Çin arasındaki siyasi gerginliğin yeni kurulan Biden Yönetimi tarafından şiddetlendirilmesi halinde, her iki ülke için farklı 6G standartlarına yol açabileceğine dair bazı endişeler var. Bu, küresel iletişimi yavaşlatır, bu nedenle her iki ülkenin de birlikte çalışmanın bir yolunu bulmasını umuyoruz."